İSTANBUL'UN EN ÜNLÜ KÜLTÜR TURU

Edebiyat eleştirileri, kuramsal yazıları, tarih, edebiyat, gezi konularında sayısız kitapları ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde yıllardır devam eden Uygulamalı Edebiyat Bölüm Başkanlığı göreviyle tanıdığımız Prof. Dr. Murat Belge’ nin anlatımı ve özel tekneyle gerçekleşecek bu organizasyonda, İstanbul’un gözbebeği Boğaziçi’nde muhteşem yalıları, koyları, köyleri, birbirinden lezzetli farklı türdeki balıkları, mitolojiden günümüze kadar uzanan hikayeleri, Bizans’tan Osmanlı’ya ve Osmanlı’dan günümüze kadar gelen değişik kültürleri, yaşanmış hayatları, dönen entrikaları ve eski dönem dedikoduları eşliğinde geçmişe doğru hep birlikte bir yolculuk yapılacak…Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında her biri sanat şaheseri sayılan ve değer olarak paha biçilemeyen; 1985-1990 yıllarındaki restorasyonunda, altındaki geniş kayıkhanesi vitrayla kapatılmış Marki Necip Bey Yalısı, 1860 yılında inşa edilmiş, bir adı da "Süslü Yalı" olan Ethem Pertev Yalısı, Barok bir plan üzerine, duvarları ahşap neoklasik üslupta 19. yy ikinci yarısında inşa edilen Halil Ethem Paşa Yalısı, Nazım Divanı'nda bulunan bir tarih beytine göre 1699 senesinde inşa edilmiş Amucazade Hüseyin Bey Yalısı, Salih Efendi zamanında Tıp Kongresi’nin yapıldığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 19. yy başında neo-klasik espri anlayışında inşa edilmiş Kont Ostrorog Yalısı, rıhtımındaki iki arslan heykelinden dolayı "Arslanlı Yalı" ismiyle de anılan Sait Halim Paşa Yalısı, Art nouveau üslubu esintili, rengi, müştemilatları ve konumuyla ünlü Nuri Paşa Yalısı gibi günümüze ulaşan nadir yalıların hikayelerinin, Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında yer alan başlıca semt ve köylerinde yaşanmış, insanımıza dair hikayelerin Prof. Dr. Murat Belge tarafından anlatımı...

   

Program ve Detaylar

Saat 10:00' da Kabataş Motor İskelesi hareketle Asya tarafına geçilerek son derece yavaş bir seyirle ve Murat Belge’ nin anlatımla saat 13:00 gibi Anadolu Kavağı'na ulaşılacaktır. Anadolu Kavağı'nda yaklaşık 1,5 saatlik serbest zamanımız olup, misafirlerimiz buradaki balık lokantalarında yemek yiyebilir veya 15 dakikalık bir yürüyüşle tarihi kaleyi ziyaret edebilirler. Molanın ardından tekrar hareketle dönüş yolunda Avrupa tarafına geçilerek yine son derece yavaş bir seyirle saat 16:30 'da boğaz turumuz Kabataş’ta tamamlanacaktır.

Tekne Adı: Belirtilecektir.
Buluşma Yeri ve Saati: 09:30 Kabataş Motor İskelesi (Cami ile Benzinci arasındaki parkın önü )
Hareket Saati: 10:00
Tur Ücreti: 120 TL
Ücrete Dahil Olanlar: Tekne kira ücreti, yaklaşık 6 saatlik boğaz turu, Sn. Murat Belge’nin katılımı, rehberlik ücreti, teknede sabah ikram edeceğimiz poğaça ve meyve suyu.
Önemli notlar:

Görüşü engellememek açısından tekne güvertesinin üstü tamamen açıktır. Bu sebeple güneşe karşı korunmak için yanınızda şapka ve koruyucu krem getirmenizi önerilir.

Tekne kapasitesi 150 kişi olmakla birlikte tur ortalama 100 kişi katılımla gerçekleşir. Oturma düzeninde numara sistemi olmayıp tüm katılımcılara yetecek kadar oturma grubu vardır.

Organizasyon hava şartları uygun olduğu sürece teknenin terasında gerçekleşir. Havanın yağmurlu olması durumunda teknenin alt katında geniş camlı yeteri büyüklükte kapalı alan vardır ve organizasyon yağmur sebebiyle iptal edilmez.

Rezervasyon için ön kayıt yapılması açısından aşağıdaki mail adresine mutlaka bir mail yollanması gereklidir. Ön rezervasyon kaydının alındığı ve bu rezervasyonun kesinleşmesi için gerekli bilgileri içeren bir cevap maili aynı gün içinde tarafınıza gönderilir.

Rezervasyonları kesinleşmiş olan misafirler tur günü saat 09:30' dan itibaren isim kontrolünden sonra tekneye davet edilirler.

Rezervasyon için,

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
0 216 347 18 18